DOLAR 32,9352 0.1%
EURO 35,8834 0.01%
ALTIN 2.530,25-0,17
BITCOIN 2192291-1,69%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlık turizmi Kocaeli’de masaya yatırılıyor

Sağlık turizmi Kocaeli’de masaya yatırılıyor

ABONE OL
Eylül 23, 2022 15:30
Sağlık turizmi Kocaeli’de masaya yatırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir’in ev sahipliğinde düzenlenen USKAF 7-Sağlık Turizmi ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Kongresi, Kocaeli Kongre Merkezi’nde başladı

 

Sağlık hizmetlerine büyük önem veren ve bugüne kadar kent genelinde onlarca sağlık tesisinin hizmete girmesine katkı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, USKAF-7 Sağlık Turizmi ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi,  Kocaeli Üniversitesi, KOTO ve Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği (SAKİD) işbirliğinde düzenlenen ‘USKAF 7-Sağlık Turizmi ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Kongresi’, Kocaeli Kongre Merkezi’nde açılış konuşmaları ile başladı.

 

USKAF 7’YE YOĞUN KATILIM

Kentimizde şehir ve sağlık turizminin geleceği için önemli bir fırsat olan Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’nın (USKAF) 7’nci oturumuna Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, SAKİD Başkanı Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, ilçe belediye başkanları, kamu, özel ve üniversitelerdeki sağlık hizmet sunucularının yöneticileri, yurtiçi ve yurtdışından sağlık sigorta acenteleri ve sağlık akademisyenleri katıldı.

 

26 KONUŞMA, 18 OTURUM

Yurtiçi ve yurtdışından 26 katılımcının konuşma ve sunumları ile toplam 18 oturumda gerçekleşecek Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’nda ülkemizin ve Kocaeli’nin sağlık turizmindeki stratejisi ve potansiyeli başta olmak üzere sağlık turizminde markalaşma, akreditasyon ve hizmet alanlarına dair sunumlar gerçekleştirilecek. Sağlık hizmetlerinde yeni gelişmeler ve teknolojik yeniliklerin yanı sıra pandemi sürecinin meydana getirdiği değişikliklerin de sunumlarda yer aldığı oturumlar yarın da gün boyu devam edecek.

 

CANTÜRK: TÜRKİYE’DE SAĞLIĞA ULAŞMAK KOLAY

Açılış konuşmasını gerçekleştiren SAKİD Başkanı Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, 2000’li yılların başından itibaren sağlıkta büyük gelişmeler yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Cantürk, “Bugün için Türkiye’de sağlığa ulaşmak kolay. Ulusal sağlıkta kalite formu gerçekleştirdik. Çorbada nasıl bir tuzumuz olsun diye Senatürk’ü kurduk” dedi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ise konuşmasında, “Yaşlanan Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu yaşlı bakım ve engelli merkezleri konusunda ilimiz yeterli donanıma sahip. Bu kapsamda kentimizin sağlık kurumlarının gerek devlet desteklerinden yararlanması gerekse de uluslararası pazarlarda tanıtımının yapılması önceliğimizdir” diye konuştu.

 

HÜLAGÜ: HİZMET SEKTÖRÜ İTİCİ GÜÇ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü konuşmasında, “Dünyanın ekonomik politiğinin yeniden şekillendiği şu günlerde üretim ekonomisi kadar hizmet sektörünün de geliştiğini ve hizmet sektörünün birçok ülke için itici bir güç olduğunu görmekteyiz. Sağlık hizmetleri de bu dönüşüm içinde salt ve sorunlu hizmet kategorisine çıkarak farklı anlayış ve beklentilere cevap veren ekonomisi gittikçe büyüyen bir alana dönüşmüştür. Sağlık alanında önemli yatırımlar yaparak dünya standartlarının üstüne çıkan ülkemizde bu yatırımlara hızla adapte olan Kocaeli’nin bu denklem dışında olması zaten mümkün değildir” dedi.

 

BÜYÜKAKIN: SAĞLIKLA İLGİLİ ÇALIŞMALARI TANITMALIYIZ

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Türkiye’nin dünyadaki sağlık turizmi pastasından alacağı payın yükseltimesi gerektiğini dile getirdi. Başkan Büyükakın, “Alt yapı anlamında Kocaeli’nin giderek artan bir yükselişi var. Bütün bunları ortak akılla bir araya getirmemiz gerekiyor. Peki biz belediye olarak ne yaparız? Termal turizm alanında araştırma ve gerekli tesisleri yapmak. Yapılan tesislerin sayısını artırmak ve erişebilir mesafesinde otellere erişimi sağlamak. Sağlık tesislerinin kurulması için alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapmak. Büyükşehir olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Diğer ülke insanlarının sağlık sektöründe Türkiye’yi tercih etmesini artırmamız gerekiyor. Bizim ülkemizdeki ve şehrimizdeki sağlıkla ilgili çalışmaları tanıtmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

YAVUZ: SAĞLIK ALTYAPIMIZ DÜNYA STANDARTLARI ÜZERİNDE

Vali Seddar Yavuz ise konuşmasında, “Önemli bir cazibe merkezi olan ilimizde tüm hizmet alanlarında olduğu gibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayacak şekilde sağlık hizmeti sunumu için de yeterli donanım ve altyapı imkanlarımız ziyadesiyle mevcuttur. Ülkemizde çok iyi yetişmiş sağlık personelimiz yanında son yirmi yılda gelişen sağlık altyapımız dünya standartları üzerindedir. İlimizde üniversite hastanemiz, kamu ve özel hastanelerimiz, büyükşehir ve diğer kurum ve kuruluşlarımızın vermiş olduğu çok katkı var. İlimizdeki hastanelerimizin bir kısmı uluslararası sağlık turizminde giderek artan oranda hizmet vermektedirler” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.