DOLAR 32,8308 -0.08%
EURO 35,7300 -0.02%
ALTIN 2.544,440,01
BITCOIN 2167137-3,31%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzmanlık eğitimleriyle özel güvenlik görevlileri ihtisaslaşacak
  • Haber Optik
  • Eğitim
  • Uzmanlık eğitimleriyle özel güvenlik görevlileri ihtisaslaşacak

Uzmanlık eğitimleriyle özel güvenlik görevlileri ihtisaslaşacak

ABONE OL
Eylül 22, 2022 08:00
Uzmanlık eğitimleriyle özel güvenlik görevlileri ihtisaslaşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜSOD’tan özel güvenlik görevlileri için alan eğitimi verilsin çağrısı:

 

Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik görevlilerine çalıştıkları alan ile ilgili uzmanlık eğitimlerinin verilmesi gerektiğini belirtti. Belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimlerinin planlanması ve bu konuda sınav sisteminin hayata geçirilmesinin önemine işaret eden GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, “Bu eğitimlerle sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri hem ihtisaslaşmış olacak hem de özlük haklarında iyileştirmeler yapılabilecek. Bu sayede özel güvenlik sektöründe hızlı sirkülasyon azalırken istihdam sorununun da önüne geçilecek” diye konuştu.

 

Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD), geçtiğimiz haziran ayında Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı iş birliğiyle özel güvenlik eğitimlerinin değerlendirildiği ‘Sektör Çalıştay Programı’ düzenledi. Çalıştayda öne çıkan başlıklar arasında, özel güvenlik görevlilerinin istihdam edildikleri alanlara uygun olarak uzmanlık eğitimleri verilmesi yer aldı. Özel güvenlik görevlilerinin ihtisaslaşmasının çok önemli olduğunu söyleyen GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, uzmanlık eğitimlerine ilişkin eğitim programları ile sınav sisteminin bir an önce hayata geçirilmesini bekledikleri belirtti.

 

Özel güvenlik sektörünün önemi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Özel güvenlik sektöründe istihdam edilen personelin, mesleki aidiyet ve görev bilinci içinde halkla iç içe yürüttükleri özel güvenlik hizmeti, kamu güvenliğinin tesisinde tamamlayıcı mahiyette önemli bir rol oynuyor. GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, sektörde büyük bir yeri olan personelin bu kapsamda uzmanlık eğitimlerine ihtiyaç olduğunu ifade etti. Özellikle günümüz şartları göz önüne alındığında bu eğitimlerin eksikliğini daha fazla hissettiklerini bildiren KÖSEREİSOĞLU, “Özel güvenlik görevlileri, sektörün hemen hemen her alanında istihdam ediliyor ve bu alanların kendine özgü yetkinlikleri bulunuyor. Özel güvenlik görevlileri için bu alanların gerektirdiği mesleki standartların ve yeterliliklerin tanımlanarak yazı hale getirilmesi, bu yapılırken de uluslararası standartların referans alınması gerekiyor. Belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimleri her ne kadar uzun yıllardır gündemde olsa da henüz bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılamadı” dedi.

 

“HER GÖREV İÇİN AYRI SERTİFİKAYA SAHİP OLUNMASI ÖN KOŞUL OLMALI”

Özel güvenlik sektöründe belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimlerinin programlanarak müfredatlarının oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu belirten GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, “Uzmanlık eğitimleriyle hem günümüz şartlarına uygun farklı alanlarda istihdam edilen özel güvenlik görevlileri profesyonelleşmiş olacak hem de özel güvenlik ihtiyacı olan ve bu hizmetlerden yararlananların memnuniyeti artacak. Söz konusu düzenlemeler sonrasında uzmanlık ve alan eğitimleri sertifika programları, özel güvenlik eğitim kurumları ve üniversiteler bünyesinde yer alan özel güvenlik meslek yüksekokulları tarafından verilebilecek. Bu alan eğitimleriyle öncelikli olarak; özel güvenlik görevlilerinin görev yaptıkları alanlarda ihtisaslaşmalarını sağlamayı, bilgi, beceri ve tecrübelerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. GÜSOD olarak, alan eğitimleri hazırlanırken içeriğinin yetkinliklere göre düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle fonksiyonel yetkinliklerin hepsi için ayrı bir eğitim oluşturulmalı yani söz konusu görevler için ayrı sertifikaya sahip olunması ön koşul haline getirilmeli” diye konuştu.

 

“SEKTÖRDEKİ YÖNETİCİLERİN KARİYER PLANLAMALARINA DESTEK OLUNMALI”

GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik sektörünün değişik seviyelerde yönetici ihtiyacının karşılanması kapsamında; üniversitelerde özel güvenlik lisans programlarının açılması, meslek yüksekokullarından mezun olanlara ise lisans tamamlama imkânı verilmesi gerektiğini söyledi. Özel güvenlik sektöründeki yöneticilerin kariyer planlamalarına destek olunması gerektiğini de belirten KÖSEREİSOĞLU, “Sektörde görev yapan yöneticilerin akademik çalışmalar yapabilmelerine destek olunması gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora programlarına dahil olabilecek yöneticiler aracılığıyla sektör hem daha saygın hem de eğitimli bir yapıya kavuşabilecek. Özetle; özel güvenlik sektör çalışanlarının kariyer planlamalarını oluşturabilmeleri, akademik çalışmalar yapabilmeleri, sektörün daha saygın ve eğitimli bir yapıya kavuşturulmasının teminine yönelik olarak, alt yapısı uygun ve coğrafi mevkileri de dikkate alınarak pilot üniversitelerde ‘Özel Güvenlik’ lisans programlarının açılmasının destekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.